Vaničkování s Lídou

Vaničkování

Kojenecké plavání neboli „vaničkování“ probíhá u Vás doma ve vaší vaně. Je to nejlepší prostředí pro miminko, zná jej a je mu příjemné. Pro zájemce, kteří nemají doma vanu a chtěli by s miminkem plavat, nabízím prostředí naší krásné koupelny v rodinném domě v Přepeřích u Turnova. Součástí mé návštěvy je i nácvik správné manipulace s miminkem. Než se dostaneme k samotnému plavání ve vaně, dítě svlékneme, zacvičíme si s ním na podložce nebo v náručí, následuje osmělení a až poté můžeme začít plavat. Důležité je napustit správné množství vody o ideální teplotě 36-37 oC. Důležitou součástí je i prostředí v blízkosti vany. Po ukončení vaničkování následuje kojenecká masáž. V případě zájmu je možná konzultace a zodpovězení dotazů ohledně péče, zdraví a všeho, co se týká toho nejcennějšího v našich životech.

Ukázka vaničkování

Proč plavat s kojenci?

Plavání je první a jediný sport, který lze provozovat od narození. Pobyt v plodové vodě byl pro novorozence naprosto přirozený jev. Voda je tedy novorozenci příjemná a velmi dobře se v ní adaptuje. Jeden z dalších faktorů, proč plavat s dětmi, je otužování a postupné zvyšování obranyschopnosti organismu. Plavání a koupání má také význam pro výchovu k hygienickým návykům. Často je plavání prostředkem k záchraně před utonutím. Velké plus kojeneckého plavání neboli vaničkování je podpora pohybu střev. Odcházení plynů se pro děti stává snadnější. Menší děti často trpí bolestmi bříška a plavání je ideální nástroj k vyřešení tohoto problému. Díky plavání rozvíjíme u dětí rychlejší pohybový vývoj, paměť a orientační dovednosti, dále komunikační schopnosti a řeč, rovnováhu a koordinaci svalů. V neposlední řadě je „vaničkování“ program, který upevňuje citovou vazbu mezi rodiči a dítětem.

Význam kojeneckého plavání

Plaváním podpoříme psychomotorický vývoj dítěte a správný vývoj pohybu. Kojenec posiluje celé tělíčko a pohyb ve vodě napomáhá k jeho správnému držení. Plaváním v prvních měsících věku zlepšíme střevní peristaltiku (odcházení plynů). Dýchání se stává kvalitnějším. Miminka lépe spí, mají větší chuť k jídlu a dobře prospívají.

Z psychického hlediska plaváním vytváříme kladný vztah k vodě. Jedná se o aktivitu, díky které se rodič věnuje dítěti nad základní rámec výchovy. Pokud dítě projde kurzem plavání kojenců a batolat, umí se zorientovat, nechává ve vodě otevřené oči a umí přirozeně zadržet dech. Všechny tyto schopnosti je důležité ovládat. Prevence před utonutím je pro život zásadní.

Děťátko se díky pobytu ve vodě otužuje. Děti, které pravidelně plavou mají lepší obranyschopnost a tím pádem by měly být méně náchylné k nemocem, než děti neplavci.

Na přechod plavání z vany do bazénu je dobré děti připravit. Čeká na ně mnoho neznámých faktorů a podnětů (více vody, nižší teplota, hluk, jiné hlasy, plavky, obeznámení se s cizím okolním prostředím, seznámení se s dalšími dětmi a jejich rodiči, instruktorem atd.).

Články o vaničkování

Odkazy na nějaké odborné články 

Časté otázky

Kdy je vhodné začít s kojeneckým plaváním?

S kojeneckým plaváním je možné začít ihned po zahojení pupíčku, který jsme důsledně ošetřovali. Nicméně okolo 8-9 týdnů věku miminko vydrží déle vzhůru, začíná být čilejší a je schopné plavat déle a zvládnout více cviků.

Jak dlouho trvá lekce kojeneckého plavání?

Vše se odvíjí od stáří dítěte a samozřejmě jeho nálady. Šestitýdenní miminko vydrží ve vodě maximálně 15 minut. Tříměsíční kojenec je schopen si prodloužit pobyt ve vodě na 20-25 minut. Ve věku šesti měsíců věku zvládne miminko strávit ve vodě maximálně 30 minut. Důležité je miminko nepřetěžovat a raději zkrátit čas pobytu ve vodě podle aktuální nálady. Pokud je kojenec přetížen, pláče a hůře se uklidňuje.

Proč začít s plavání již doma?

Domácí prostředí je velkou výhodou, jak pro dítě, tak pro rodiče. Jedná se o prostředí miminku známé, cítí se tak jistěji a lépe spolupracuje. Vana se napouští běžnou pitnou vodou bez chemické úpravy. Teplota vody se řídí dle zvyklostí vašeho miminka. Rodiče si mohou instruktora plavaní pozvat na čas, který nejlépe vyhovuje jim a potřebám miminka.

Co vše je potřeba k lekci kojeneckého plavání?

Pro lekci kojeneckého plavání doma ve vaně napustíme plnou vanu vody o teplotě 36-37 oC (pomocí teploměru). Bezprostřední okolí vany si vyzdobíme tzv. vodolepkami, které pro Vás budu mít k dispozici. Vodolepky nejen zpříjemní a rozzáří okolí vany, ale jsou podstatné pro upoutání pozornosti dítěte. Děti se naučí cíleně uchopovat hračky až okolo 5-6 měsíce věku. Pokud však budeme dítěti nabízet lehké a dobře držící se hračky již od narození, naučí se s rukama velice hezky pracovat již dříve. Dále je potřeba mýdlo pro umytí zadečku a osuška do které miminko zabalíme po vytažení dítěte z vany. Pro jemnou masáž po osušení připravíme vhodnou dětskou kosmetiku, plenu a čisté oblečení.

Jak probíhá lekce plavání?

Součástí lekce plavání je „cvičení“ miminka nejprve na suchu. V mezidobí se nám stihne napustit vana až po přepad, docílíme tak malého bazénu pro naše nejmenší. Poté následuje osmělení a koupání ve vaně. Po osušení miminka využijeme chvilku na jemnou masáž a protažení. Je zapotřebí respektovat psychomotorický vývoj dítěte a podřídit se potřebám kojence.

Jak má být miminko připravené?

Situace s malým kojencem bývají často nepředvídatelné. Pokud to podmínky dovolí, bylo by dobré, aby miminko nebylo hladové a bylo odpočinuté.

Proč přichází pláč při poloze na zádech?

Bojkot polohy na zádech přichází u dětí ve věku 4-5 měsíců. U někoho dříve, u někoho později. Dítě se v tomto období naučí přetáčet ze zad na bříško. Poloha na zádech přestane být zajímavá a dítě začne projevovat svoji nespokojenost. Některé děti se rozpláčou a dají se po chvíli rozptýlit, někdo se nedá na záda ani položit a spustí řev.